Tırnak Batması -Ortodonti Tel

Tırnak batması; acı verici, yürümeyi zorlaştıran, hatta ileri durumlarda engelleyen, görüntü olarak hoş olmayan ve genellikle kronik olarak seyreden bir tırnak hastalığıdır. Çoğu zaman, tırnak ve ayak derisi arasındaki derinin kızarmasına ve iltihaplanmasına yol açar ve kişinin sosyal yaşamını kâbusa çevirir.

PODOMANİA ayak sağlığında tırnak batması hastalığında en son sistem olan Tel Sistemi kullanmaktadır. Bu sistemle tırnak batması ameliyata gerek duyulmadan, AĞRISIZ, HIZLI VE KALICI bir şekilde düzeltilmektedir.

Batık Tırnak

Tırnak batması (batık tırnak), ayak parmak tırnağının yumuşak dokunun içine doğru batmasıdır. Bu durum genellikle ayak başparmağında oluşur.

 • En sık olarak hatalı ve derinden kesilen ayak tırnakları,
 • İyi uymayan dar veya sivri burunlu ayakkabılar,
 • Devamlı darbelere maruz kalan tırnaklar (sporcular, uçak hostesleri ve bütün gün ayakta çalışan kişiler)
 • Hamilelik ve doğum sonrası dönemleri,
 • Obezite (şişmanlık),
 • Tırnakların mantar enfeksiyonu,
 • Ayak terlemesi v.s.

Batan tırnağın etrafında şiddetli ağrı, şişme ve kızarıklık görülür ve bazen yaranın iltihaplanması, yumuşak dokunun tepkisi ile tırnak kenarındaki dokuda tırnağın üzerine doğru ilerler ve damarlardan zengin olan bir dokunun (granülasyon dokusu) oluşmasına neden olur.

Tırnak batığı, şiddetli ağrının yanı sıra sosyal hayatı ve hatta günlük basit aktiviteleri de ciddi boyutlarda etkilemektedir. Özellikle kadınlarda ayağın estetik görünümü bozulur ve hastalar istedikleri ayakkabı veya terliği giymelerinde problem yaşayabilir. Hastalar bu problemi fazla ciddiye almayarak sıklıkla kendileri bakım etmeye çalışmakta olup pedikürcülere giderek çözüm aramaktadırlar. Bazen ılık kompres, antibiyotik kullanımı, tırnak çekme veya batan kısmın kesilmesi gibi geçici çözümlerle bakım yapılır, fakat tırnağın yumuşak dokuya batmasındaki temel nedenin düzeltilemediği için bir süre sonra tırnak batması tekrarlanmaktadır. Bu hastalar defalarca tırnaklarını çektirmekte fakat tekrar batmalar devam etmektedir.

Tırnak Batmasında Mevcut Bakım Yöntemleri

Günümüzde uygulanan bakımlar cerrahi müdahalesi, lazer bakımı, fenol gibi kimyasal maddelerin kullanımı ve elektrikli cihazlarla 'koterizasyon' ile adlandırılan yakma yöntemlerinden ibarettir. Bu yöntemler bazen oldukça yan etkili ve sorunlu, bazen ise yetersiz olup sıklıkla batma sorunu tekrarlanır. Tırnak çekimi sonrası hastaların büyük oranında yeni çıkan tırnakta tekrar batma meydana gelir, çoğu zaman ise tırnak deforme ve bozuk yapıda uzar, maalesef bu durumun bakımı ve tırnağı eski sağlıklı yapısına geri getirilmek mümkün olmamaktadır.

Batık Tırnak Bakımında Yenilik

Tırnak batıkları cerrahi müdahale gerektirmeden giderilmektedir. Ortodonti adı verilen tel sistemi ile tırnağın cerrahi olarak çekilmesine gerek kalmamakta ve tırnağın tekrar batması engellenmektedir. Batık tırnakların çekilmeden kurtarılması, olası tırnak batmalarının önlenmesi Ortodonti Tel Sistemi ile artık mümkün.

Ortodonti Tel Sistemi Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Ortodonti Tel Sistemi aynı diş çengeli gibi, ayak ve el tırnakları için, tırnak deformelerini düzeltici bir teldir.

Ortodonti Tel Sisteminin kullanıldığı durumlar:

 • Etin içerisine batmış tırnakların kurtarılmasında,
 • Tırnak ağzının enfeksiyon kapması durumunda da uygulanabilir.
 • Gerekli hallerde uzman bir hekim ile birlikte çalışılır.
 • İçeriye doğru çok kıvrılmış tırnaklarda,
 • Etin içersine hafifçe batmış tırnaklarda önlem olarak kullanılır.

Ortodonti Tel Sistemi Nasıl Çalışır?

Uçlarında kancacıklar olan iki çok ince yaylı çelik teller, tırnak kenarlarının alt kısmına dikkatlice yerleştirilerek, bir halka ile birbirine bağlanır. Böylece tırnak kenarları, enfeksiyonlu tırnak ağzından kaldırılarak, öne doğru çekilir. Ortodonti Tel Sistemi şikâyetlerin çabucak azalmasını sağlar.

Avantajları

Hassas Bakım: Tel takılırken hemen hemen hiç bir şey hissetmezsiniz.

Hızlı Rahatlama: Tırnak ve deri bölgesinin yükünü hafifleterek ayak parmağındaki acıyı hızlı bir şekilde ortadan kaldırır, rahatlama sağlar. Ayakkabıların içersinde herhangi bir engel teşkil etmez. Spor ve iş hayatında kısıtlama getirmez.

Uzun vadeli iyileşme: Tırnağın doğal uzamasını destekleme ile iyileşme sağlar, hemen hemen problemin tekrarını ortadan kaldırır.

Ameliyata (tırnak çekilmesine) en iyi alternatiftir: Özellikle şeker hastaları için çok avantajlıdır.

Mükemmel uyum şekli sayesinde tırnakların şekline göre bireysel uyum sağlar.

Ortodonti Tel Sistemini Nerede Bulabilirim?

Ortodonti Tel Sistemi ile bakım ve uygulama, ancak bu konuda özel olarak eğitim almış uzmanlar tarafından yapılabilir.

Enfeksiyonlu Tırnak Nedir?

Tırnak yatağının iltihaplanması enfeksiyonlu tırnağı oluşturur. Tıpta paronişi olarak adlandırılan bu durum akut (ani başlangıçlı) veya (süregen) olabilir.

Neden Oluşur?

Akut tırnak enfeksiyonlarında başlıca sebep, direkt veya en direkt yoldan tırnağın maruz kaldığı travmalardır. Yanlış kesimler, yanlış ayakkabılar, tırnağın doğal yapısını bozarak enfeksiyona sebep olacaktır. Erkeklerde askerlik öyküsü, bayanlarda pedikür uygulamaları, en iyi örnektir. Kronik enfeksiyonlarda, altta yatan bazı sistemik hastalıkların zemini bozarak alerjenlerin ve irritanların uzun süreli yerleşmesine sebep olduğu gözlemlenmiştir. El ve ayakları suyla sıkça temas eden meslek gruplarında tırnak ile tırnak yatağı arasına bakteriler rahatça yerleşeceğinden dolayı enfeksiyonlara daha çok rastlanır. Kronik paronişide ise candida ve diğer mantarlar ön plandayken yine stafilakok ve psodomanas büyük rol oynar. Travmayı takiben genellikle 2 - 5 gün sonra tırnak yatağı ve tırnak arasında şişlik, kızarıklık ve hassasiyet oluşur. Akut enfeksiyonların sürekli tekrarlanması da kronikleşme için bir sebeptir. Sedef hastalığının bir parçası olarak da tırnak enfeksiyonunu tehdit eden tablolar gelişebilir. Bunun yanında özellikle çocuklarda virüslerin neden olduğu herpetik dolamayı da hatırlamak gerekir.

Enfeksiyonlu Tırnağımızdan Nasıl Kurtuluruz?

Enfeksiyonlu tırnak son derece ağrılıdır ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler, iş gücü kaybına neden olur. Hastalığın bakımında en yaygın olarak bilinen tırnak çekilmesi, ameliyat edilmesi gibi cerrahi müdahalelerin çok iyi sonuç vermediği zaman içinde gözlemlenmiştir. Pedikürlerle geçici rahatlık sağlamakla beraber batıkların tetiklenmesi, hastalığı ilerletmiştir. Tırnağı düzleştirerek ve incelterek yeni bir tırnak yatağı oluşturmak, kökten gelen tırnağın temiz gelmesini sağlamak bakımde esas olmalıdır.