Diyabetik Ayak

Hastalıklardan Dolayı Kesilen Ayakların Sebeplerinin % 50 sini Diyabetik Yaraların Oluşturduğu Tespit Edilmiştir.

Diyabet (şeker hastalığı) iyi bakım edilmezse ayaklar dahil olmak üzere birçok organ ve sistemde bozukluklara yol açabilir. Şeker hastalarında ayak problemleri hastaneye yatışın en sık nedenlerindendir. Bu nedenle ayakkabı seçimi kadar ömür boyu bizi taşıyan ayaklarımızın bakımına da önem vermemiz gereklidir. Ellerinize ve yüzünüze verdiğiniz özeni ayaklarınıza da gösterip belli dönemlerde profesyonel bakımları da hayatınıza katmanız ayak sağlığınız için önem taşımaktadır. Diyabetlilerde ayak sağlığı çok önemlidir. Tıpta hiç bir konu diyabetik ayak yarası kadar ilgisizliğe terk edilmemiştir. ilgisizliğin ve bilgisizliğin "bedelini" her zaman hasta ve ailesi ödemektedir. Bu durumda eğitim ve her türlü çabanın öncelikle diyabetli ailelerde başlaması gerekir.

Diyabet, Ayaklarınızı İki Yönde Etkileyebilir

1. Sinirlerin Hasar Görmesi

Sıcak, soğuk ve ağrıyı hissedememeye yol açar. Nöropatiden dolayı hastalar yarayı farketmez, enfeksiyona eşlik eden ağrıdan da pek haberleri olmaz. Bu nedenle hastalar istirahat etmez ve yaraları kolayca enfekte olur. Titreme, ateş, terleme nöbetleriyle seyreden toksik tablo ortaya çıkar. Artık hastanın ayağı hatta hayatı ağır tehdit altındadır.

2. Kan Damarlarının Hasar Görmesi

Azalan kan akımı nedeniyle ayak ülserleri ve yaraların geç iyileşmesine neden olur. Genellikle birinci durum ağır basarken, yayılan kan akımının azalmasıda olayın ciddileşmesine katkıda bulunur.