Diyabetik Ayak Oluşumunu Engellemede Eğitim Şart!

Diyabetik Ayak Özel Bakım İstiyor

Diyabet hastalarının tırnaklarında kesici alet kullanmaması ve sertleşmiş ayak dokularına müdahale etmemesi çağrısında bulunan Podomania Ayak Sağlığı Merkezi Podiatristi Nazlı Ekici, "Diyabetli hastalar, ayak bakımında sağlıklı insanların kullandığı kremleri kullanmamalı" dedi.

Ayak Tırnağı Kesimi

Ekici, diyabet hastalarının ayak tırnaklarının daha kalın ve sert olduğunu vurgulayarak, ayak tırnağını kendi kesmek isteyen hastaların, tırnakları ile birlikte etlerine de zarar verebileceğini belirtti. Ekici, bu kesik ve yaraların daha ciddi sorunları da beraberinde getirebileceğinin altını çizerek, bu hastaların ayak sağlığı konusunda duyarlı olması ve rutin kontrollerini aksatmamasını istedi.

Krem Kullanımına Dikkat Edilmeli

Nazlı Ekici, "Diyabet hastaları, normal sağlıklı insanların kullandığı kremleri kullanmamalı. Vücut ağırlıklarını ayaklarına orantılı bir şekilde dağıtamayan diğer sağlıklı insanlarda bile sorun yaşanırken, diyabetik hastalarda biyomekanik baskının verdiği sonuçlardan dolayı ayaklarda çeşitli sertleşmeler oluşuyor. Bu sertleşmeler, baskı devam ettikçe o bölgede yaralanmalar oluyor" dedi.

Ayak Kaybedilebilir

Sinir uçlarının da yıpranmasına bağlı olarak, buradaki yaraların kısa sürede kapanmadığına dikkat çeken Podiatrist Ekici, söz konusu yaraların kapatılarak tedavi edilebilmesi için de birçok müdahalede bulunulması gerekirken, bu durumun kimi zaman ayak kesimine kadar gidebildiğini dile getirdi. Ekici, bu noktada da kullanılacak ayakkabının oldukça önemli bir misyon üstlendiğini vurguladı.

Ayakkabıların Önü Yuvarlak Olmalı

Ayaktaki 5 parmağın, ayakkabı içinde birbirinden ayrı olması gerektiğini ifade eden Ekici, açıklamasını da şöyle sürdürdü; "Ayak parmaklarının birbirine değmemesi, yana açılıp kapanabilmesi, aşağı yukarı oynatılabilmesi gerek. Ayakkabının dikişsiz, önünün yuvarlak, tabanının lastik ya da kauçuk olması ve asla kösele giyilmemesi lazım. Asit içeren nasır bantları kesinlikle kullanılmamalı; nasır bakımı uzman kişilerce yapılmalı" dedi.

Ayakkabı Ve Çorap Yumuşak Derili Olmalı

Bağcıklı ve cırtlı ayakkabıların tercih edilmesini öneren Ekici, aksi takdirde ayağın ayakkabı içinde sıkıştığını anlattı. Ekici, diyabetik ayak derinin kuruması, esnekliğini kaybetmesine bağlı olarak zarar görebileceği gibi bir çorabın ipinin dahi bunu yaraya dönüştürebileceği uyarısında bulundu. Ekici, bu nedenle giyilen çorap ve ayakkabının dikişsiz ve yumuşak derili olması tavsiyesinde bulunarak, çorapta gümüş ipini önerdi ve bunun kan dolaşımını hızlandırıp, bakteriyi önlendiğini belirtti.

Silikonlar Kalkan Gibi

Ekici, diyabetik ayaklar için ayrıca her parmağa özel tasarlanmış silikonların da bulunduğunu bu silikonların ayağı yaralardan adeta kalkan gibi koruduğunu ifade etti. Ekici, ayrıca, köpük kremlerin de diyabetli hastalar için özel olarak üretildiğini, bu kremlerin yağ yerine nem içerdiğini kaydetti.

Ayrıca evde bile çıplak ayakla dolaşılmaması gerekir. Toplumu tehdit eden hastalıklar arasında altıncı sırada yer alan diyabetik ayak hastalığı organ kayıplarının arasında birinci sırada gelmektedir.