Dar ve Yüksek Topuk Ayakkabı Tırnak Yapısını Bozuyor..

Podomania Ayak Sağlığı Merkezi Podiatristi Nazlı Ekici, özellikle kadınlarda görünen tırnak batması şikayetlerinin temelinde; şık ve güzel bir görünüm elde etmek için yanlış ayakkabının tercih edilmesinin yattığını söyledi.

Sağlıklı bir yaşamın ayaklarda başladığını kaydeden Ekici, ancak ne yazık ki, insanoğlunun yaşadığı süre içinde kendisini uzun yıllar ayakta tutan ayaklarına gerekli ilgi ve özeni göstermediğini vurguladı. Ekici, “Ayaklarımıza gözümüz gibi bakmamız ve sahip olduklarımızın değerini varken bilmek gerek. Çünkü iş işten geçtikten sonra bizlerin de yapacağı fazla bir şey yok” dedi.

En çok görülen hastalıkların; topuk dikeni, tırnak batması, siğil, nasır ve tırnak mantarı olduğunu belirten Ekici, özellikle kadınlarda görünen tırnak batması şikayetlerinin birçoğunun yanlış ayakkabı tercihinden kaynaklandığına dikkat çekti. Ekici, “Kadınların güzel görünmek uğruna anatomilerine uygun olmayan, dar ayakkabıları giymeleri yüzünden tırnaklarının yapısı bozulabilir. Çok dar ve yüksek topuklu ayakkabılar ile uzun süre ayakta duruyorlar. Bu nedenle de sorunlarının çözüme kavuşması zorlaşıyor. Hatta içinden çıkılması imkansız duruma geliyor” diye konuştu.

Erkeklerin, kadınlara göre ayak sağlığı konusunda daha hassas ve titiz davrandığını kaydeden Ekici, “Örneğin, rahat ayakkabı giymeleri gerektiğini söylediğimizde hiç tereddüt etmeden gerekeni yaparlarken, kadınlarımız kısa süre uyum gösterdikten sonra yeniden eski düzen alışkanlıklarına dönüyor” ifadesini kullandı. Ekici, ergenlik çağına giren 12-20 yaş grubundaki gençlerin ayaklarının yoğun terlemesi ve her gün aynı ayakkabıyı giymelerine bağlı olarak, tırnak batması ve siğil gibi sorunlarla karşılaştığını kaydetti.

Tırnak batmasının, ayak parmak tırnağının yumuşak dokunun içine doğru batması olduğunu, bu durumun genellikle ayak parmağında oluştuğunu ifade eden Ekici, bunun uygulamadaki en etkili yolun tel sistemi olduğunu bildirdi.

Tırnak batmasının acı verici, yürümeyi zorlaştıran hatta ileri durumlarda engelleyen, görüntü olarak hoş olmayan ve genellikle kronik olarak seyreden bir tırnak hastalığı olduğunu vurgulayan Ekici, "Çoğu zaman, tırnak ve ayak derisi arasındaki derinin kızarmasına ve iltihaplanmasına yol açar ve kişinin sosyal yaşamını kabusa çevirir. Tırnak batması hastalığında en son sistem olan tel sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemle tırnak batması ameliyata gerek duyulmadan, ağrısız, hızlı ve kalıcı bir şekilde düzeltilmektedir" dedi.