Dar ve Yüksek Topuk Ayakkabı Tırnak Yapısını Bozuyor..

Podomania Ayak Sağlığı Merkezi özellikle; kadınlarda görünen tırnak batması şikayetlerinin temelinde; şık ve güzel bir görünüm elde etmek için yanlış ayakkabının tercih edilmesinin yattığını söyledi.

Sağlıklı bir yaşamın ayaklarda başladığını belirten uzmanlar, insanoğlunun yaşadığı süre içinde kendisini uzun yıllar ayakta tutan ayaklarına gerekli ilgi ve özeni göstermediğini vurguladı. Ayaklarımıza gözümüz gibi bakmamız ve sahip olduklarımızın değerini varken bilmek gerek. İrrevesible sorunların oluşmaması için bu önlemler alınmalıdır.

En çok görülen hastalıkların; topuk dikeni, tırnak batması, siğil, nasır ve tırnak mantarı olduğunu belirten uzmanlar, özellikle kadınlarda görünen tırnak batması şikayetlerinin birçoğunun yanlış ayakkabı tercihinden kaynaklandığına dikkat çekti. Kadınların güzel görünmek uğruna anatomilerine uygun olmayan, dar ayakkabıları giymeleri yüzünden tırnaklarının yapısı bozulabilir. Çok dar ve yüksek topuklu ayakkabılar ile uzun süre ayakta duruyorlar. Bu nedenle de sorunlarının çözüme kavuşması zorlaşıyor. Hatta içinden çıkılması imkansız duruma geliyor.

Erkeklerin, kadınlara göre ayak sağlığı konusunda daha hassas ve titiz davrandığını kaydeden uzmanlar, “Örneğin, rahat ayakkabı giymeleri gerektiğini söylediğimizde hiç tereddüt etmeden gerekeni yaparlarken, kadınlarımız kısa süre uyum gösterdikten sonra yeniden eski düzen alışkanlıklarına dönüyor” ifadesini kullandılar.  Ergenlik çağına giren 12-20 yaş grubundaki gençlerin ayaklarının yoğun terlemesi ve her gün aynı ayakkabıyı giymelerine bağlı olarak, tırnak batması ve siğil gibi sorunlarla karşılaştığını kaydetti.

Tırnak batmasının, ayak parmak tırnağının yumuşak dokunun içine doğru batması olduğunu, bu durumun genellikle ayak parmağında oluştuğunu ifade eden uzmanlar, bunun uygulamadaki en etkili yolun tel sistemi olduğu konusunda hemfikirler.

Tırnak batmasının acı verici, yürümeyi zorlaştıran hatta ileri durumlarda engelleyen, görüntü olarak hoş olmayan ve genellikle kronik olarak seyreden bir tırnak hastalığı olduğunu vurgulayan uzmanlar, "Çoğu zaman, tırnak ve ayak derisi arasındaki derinin kızarmasına ve iltihaplanmasına yol açar ve kişinin sosyal yaşamını kabusa çevirir. Tırnak batması hastalığında en son sistem olan tel sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemle tırnak batması ameliyata gerek duyulmadan, ağrısız, hızlı ve kalıcı bir şekilde düzeltilmektedir" dedi.